Text

moniquill:

Oh honey, that’s just how old houses are. They settle. They sometimes creak or groan, or quietly weep, or demand blood sacrifice in voices that sounds like the fluttering wings of a thousand moths. It’s just the house settling. For whatever it can get. Go back to sleep.

(via doughnutsfordoughnuts)

Photo
lebanesesqueeze:

mysoulhasgrowndeep-liketherivers:

postracialcomments:

fatgirlopinions:

sapphirelillies:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

THIS IS SOME GRADE-A BULLSHIT. GRAPES COST TYPICALLY $2-$3 A POUND, SO THAT LOOKS LIKE ABOUT $6 WORTH OF GRAPES, PINEAPPLES ARE ABOUT $3-$5 DEPENDING ON THE TIME OF YEAR, RASBERRIES COST ABOUT $3 A CONTAINER, PLUS THE NUTS WHICH WERE A $1, AND THE DRINK PROB COST $2.Now, lets do some math…………… 6+3+3+1+2=15.
Morons. Try again. 

Ummmm food does not cost the same across the US and stop using ableist slurs jfc

^^^^

Acting like 15 dollars ain’t a lot I can eat fast food for like 3 days on $15

I’ve survived off of 15 dollars on fast food for two weeks not because I wanted to, I fucking had to.

lebanesesqueeze:

mysoulhasgrowndeep-liketherivers:

postracialcomments:

fatgirlopinions:

sapphirelillies:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

THIS IS SOME GRADE-A BULLSHIT. GRAPES COST TYPICALLY $2-$3 A POUND, SO THAT LOOKS LIKE ABOUT $6 WORTH OF GRAPES, PINEAPPLES ARE ABOUT $3-$5 DEPENDING ON THE TIME OF YEAR, RASBERRIES COST ABOUT $3 A CONTAINER, PLUS THE NUTS WHICH WERE A $1, AND THE DRINK PROB COST $2.
Now, lets do some math…………… 6+3+3+1+2=15.

Morons. Try again. 

Ummmm food does not cost the same across the US and stop using ableist slurs jfc

^^^^

Acting like 15 dollars ain’t a lot I can eat fast food for like 3 days on $15

I’ve survived off of 15 dollars on fast food for two weeks not because I wanted to, I fucking had to.

(via fuckyeahplussizealternatives)

Photoset

itsstuckyinmyhead:

Odd Romeo and Juliet Tumblr Posts

(via amethystartist)

Photoset

grawly:

i wish i started watching this show sooner

(via doughnutsfordoughnuts)

Text

fenrir-kin:

tharook:

So I had ordered a lion statuette for a Pride award but something went wrong somewhere down the line and when it arrived it had only the rear end of the lion.

It was a catastrophe.

OH FOR FUCKS SAKE

(via doughnutsfordoughnuts)

Photoset
Photoset

yeevil:

probably not that

(Source: weirdinternet, via joshpeck)

Photo
funkybug:

scary post 4 u blog

funkybug:

scary post 4 u blog

(via adorablegenocide)

Text

unclefather:

theskeetman:

if you have nothing good to say say it

i hate stuart little and i don;t think he deserved 3 movies

(Source: unit03, via fon-dont)

Photoset

doughnutsfordoughnuts:

how is she filing her nails

(Source: africant)